TARIM VE ORMAN İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ PROJE TANITIM TOPLANTISI DÜZENLEDİ.
 
            DUT; Demir, kalsiyum, B1, B2 ve C vitamini açısından oldukça zengindir.  İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığı güçlendirir.  Ateş düşürücü etkisinin olmasının yanı sıra vücutta doğal antibiyotik etkisi yaratır. Anemi(Kansızlık), Kanser(içerdiği antioksidan), Soğuk algınlığı(C vitamin) vb hastalıklara karşı faydalı olan bu meyveye karşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz duyarsız kalmayıp, Tarımsal Yayım Projesi kapsamında; Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayınlar Dairesi Başkanlığına teklif edilip, kabul edilen ‘’TUT’da DUTLAR FİLESİZ KALMASIN’’ konulu yayım projesinin tanıtımına istinaden Tut Abuzer YILDIRIM İmam Hatip Lisesi toplantı salonunda Tut ilçesindeki dut üreticilerine yönelik tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenledi.
            İlçemizde düzenlenen toplantıya İlçe Kaymakamı Yunus KIZILGÜNEŞ, Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürü Adil ALAN, Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitü Müdürü Ali Türker YENER, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mustafa TERZİ, Bitkisel Üretim Şube Müdürü Halil SÜT, İlçe Müdürü Abidin TANRIVERDİ, Kurum Amirleri, Teknik Personeller ve değerli dut üreticileri katıldı.
            İl Müdürü ALAN konuşmasında bu proje ile İlçemizde Eko filenin yaygınlaşacağını, bununla birlikte kaliteli ve hijyenik dut üretiminin artacağını, İlçemizde Organik Dut Üretiminin arttırılarak, ilçemizin ORGANİK İLÇE statüsüne getirileceğini, üreticiler için yeni proje çalışmalarının da olduğunu ve her daim üreticinin yanında olacağını söyledi. Ardından söz alan İlçe Kaymakamı Sayın KIZILGÜNEŞ yeni üretim sezonunun üreticiler için bol-bereketli bir sezon olmasını ve her zaman üreticileri kaymakamlık olarak destekleyeceklerini söyledi.
            Toplantı devamında proje hakkında bilgi verilerek, bu proje ile 45 çiftçimizin yararlandırılacağı, yararlandırılan 45 çiftçimize 1’er adet eko file verileceğini ve Elazığ iline inceleme gezisine götürüleceğinden bahsedildi. Ardından kaliteli dut yetiştiriciliği yapmak için Dut zararlıları ve Organik Tarım-İyi Tarım hakkında bilgi verildi.
            Katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasının ardından toplantı sona erdi.