Devlet destekli Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), 20.02.2019 tarihinde Tut Abuzer YILDIRIM İmam Hatip Lisesi toplantı salonunda Tut ilçesindeki üreticilere yönelik tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenledi.
            İlçemizde düzenlenen toplantıya Şanlıurfa Bölge Müdürü Serdal DOĞAN, Tut Belediye Başkanı Cemal AVCI, Adıyaman Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mustafa TERZİ, İlçe Müdürü Abidin TANRIVERDİ, Tut Ziraat Bankası  Şube Müdürü Yakup BUDAK, , Tut Ziraat Odası Başkanı Ahmet ÖZEN, teknik personeller ve değerli çiftçiler katıldı.
            TARSİM Şanlıurfa Bölge Müdürü Serdal DOĞAN çiftçi kayıt sistemine kayıtlı tarım arazilerinin yüzde 20'sinin üzerinde tarım sigortası yapıldığını belirterek, her yıl yapılan TARSİM eğitim ve yayım faaliyetleri sayesinde üreticilerin TARSİM sigortasına taleplerinin arttığını söyledi. TARSİM'in tanıtılması ve yaygınlaştırılması noktasında eğitim ve yayım çalışmalarımız aralıksız sürdürülmektedir dedi.
            TARSİM'in işleyişi ve dikkat edilecek hususlar konusunda katılımcılara bilgi veren DOĞAN 2019 yılında mevcut kapsama ilave olarak uygulamaya alınan yeniliklerini anlattı. DOĞAN "Üzüm ürünlerinde yağmur riskinin verdiği zararlar, Antep fıstığında tomurcuk döneminin ve Örtü altı tünellerinin de kapsama alanına alınması, ilçe bazlı kuraklık verim sigortasında, küçükbaş hayvan hayat sigortasında yavru atma riski teminat kapsamına alınmasından bahsetti. TARSİM olarak tarım sigortalarını yaygınlaştırmak ve doğal afetlerin sektöre verdiği zararlardan çiftçilerin zarar görmelerini engellemek maksadıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz"dedi.
Katılımcılardan gelen soruları yanıtlanmasının ardından toplantı sona erdi

. -